Iran Rahnamoud ya Sansour

Home / فارسی / Iran Rahnamoud ya Sansour

رهنمود یا سانسور

درهفتم بهمن ۱۳۹۱  (26.01.2013) سایت خبر گزاری مهر مقاله ای را زیر تیتر «رهنمودهای سه مرجع تقلید در باره نمایشگاه آتی کتاب تهران» منتشر کرد.

چون چنین «رهنمودهایی» مخصوص استبداد است و بجز سانسور و تفتیش درعقاید و افکار چیز دیگری نیست، نکات برجسته گفتار این سه مرجع تقلید را تکرار کرده و حواشی را خواهیم نوشت. لازم به یادآوری است که فقط ملتی که از اندیشۀ آزاد واهمه دارد و عقل خودش را به دیگری میسپارد، خود را برده مرجع تقلید میکند.

علی اسماعیلی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است به دیدارسه آیت الله در قم رفت.

Google_photoاولین آیت الله، جعفر سبحانی برای من گمنام بود. خوشبختانه  این شخص هم سایت دارد  و هم در فیس بوک است. قدری که از مقالات وی خواندم معتقد به آزاده خواه و روشنفکر وی نشدم و چون از دری وری مذهبی ( فارسی و عربی قاطی) و بد بازگو کردن از منابع معتبر، ـ تخصص تمام خشک فکرهای مذهبی دنیا ـ، فراری هستم، وقت خودم را زیاد ضایع نکردم.

جعفر سبحانی در مقاله مهر به رئیس نمایشگاه کتاب توصیه میکند: « باید کتابهایی به مردم عرضه شود که سعادت و هدایت مردم را به دنبال داشته باشد.» وی به ضرورت نظارت کامل بر کتابهای عرضه شده تأکید کرد: « نباید کتابهای مسموم در اختیار عامه مردم قرار گیرد.»

اگر کسی برای سعادت و هدایت من تصمیم بگیرد که چه زهری را بخوانم و چه  سمی را نخوانم، او را زندانبان میدانم. آزادی فکر و بیان مرا در تشخیص خوب و بد و قوی کرده است. سخنان جعفر سبحانی فقط برای جاهل یا ذینفع مادی، شیرین است.

 دومین مرجع تقلید برای رهنمود آیت الله نوری همدانی بود. اگر کاریکاتوری از کوته فکری، تعصب مذهبی و «پیروی از خط امام» را میخواهید، به وبسایت وی مراجعه کنید. او فعال در دولت وخصوصاً نخود درهر آش امور نظامی و مسائل اتمی است. رساله توضیح المسایل وی در دسترس میباشد. رسالۀ توضیح المسایل هر آیت الله ای مایه شرمساری هر آزده فکر است و دستورعملی جامع برای تنفر از غریب و بیگانه ـ xenophobia ـ میباشد. بنظر میرسد که  توضیح المسایل  آقایان از پیشرفت علم در مورد بول، مني، حيض و میت در چند دهۀ اخیر سودی نبرده اند.   

نوری همدانی در مقاله مهر فقط باور به حقانیت شیعه دارد و باقی دنیا را خوار و دشمن میشمارد ـ نفرت و کینه اش قابل مقایسه با افکار دست راستی های نژاد پرست است ـ ، نظرمهمی هم راجع به نمایشگاه کتاب ندارد؛ بجزآنکه: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار سختی را بر عهد دارد.»

سومین گفتگو با آیت الله مکرم شیرازی بود.  وی کلاً در وبسایت خود اعتقاد دارد که آزادی بیان غربی مایه رسوایی و شرمساری است. در پیامی گفت: « اگر فکر کردید مراجع عظام در برابر هتاکى افرادى مثل شما عقب‌نشینى مى‌کند باید بگویم که خیال باطل است چرا که ارتباط معنوى و گسترده مردم با مراجع، سالهاست که در این کشور نهادینه شده و انواع حرکت‌هاى خزنده بى‌خبران تأثیرى در این روند ندارد».  دراین مورد با وی موافقم. هتاکی مثل من سی سال است که شاهد انحطاط ایران است ولی هرهنوز دستم کوتاه است.

در مقاله مهر، مکرم شیرازی چند نکته را در باره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران یاد آور است: «[ تا حال] کنترل کافی نبوده، […] باید در مورد کتابهای نا سالم وسواس و احتیاط های لازم را کرد. […] دغدغه دیگر این است که  وضع رفع و آمد از نظر اخلاقی و ظاهری مطلوب نیست…»  در آخر مقاله، علی اسماعیلی، رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب ازمکرم شیرازی «دعوت کرد تا با قدوم خودشان نمایشگاه را متبرک کنند.»

بار دیگر چهار چوب نمایشگاه تهران سانسور خواهد بود. میتوانید  ضوابت  شرکت ناشران را دربیست و پنجمین نمایشگاه،۱۳۹۱،  در سایت متن ذیل را بخوانید:

Display and/or sales of books containing immoral pictures, subjects offensive to the religious and Islamic values, books that promote religious division and animosity, books containing ideas and thoughts of abolished and innovative sects, or encourage racism or Zionism, or undermine the interests of the Islamic Republic of Iran are prohibited. [sic]

به دو مقاله، یکی در باره «رهنمود خامنه ای» که در تیر‌ماه  ‌۱۳۹۰‌  منتشر شده و دیگری که برداشتی از نمایشگاه سال پیش است، توجه شود.

«هتاک و بد زبانی» مثل من امیدوار است که این نمایشگاه بیست و ششم ( ۱۱ ـ ۲۱‌‌‌‌ اردیبهشت ۱۳۹۲ ) از طرف مردم تحریم شود.

روزیکه سانسور از بین رفت و کتاب هر نویسنده ای بدون نظروزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا هر حکومت مستبد دیگر و مفتش های آن به نمایش در آمد، از آزادی و فضای باز لذت کامل خواهید برد گرچه راه به آن  صاف  نیست. سانسورعفریته ای است که دو عفريت میزاید: یکی دستکاری در لغت های انتخابی و متن اصلی نویسنده است تا که  سانسورچی پسند کند و اجازه انتشار بدهد. زیان این عمل نفرت انگیزبیشتر از سانسور سَرراست است. چرا که صداقت روشنفکری – intellectual honesty  ـ را به لجن میکشد و ضمینه را برای  مخدوش سازی- manipulation –  گسترش میدهد. دومین عفريت، خود سانسوری  ـ self censor ـ است که خلاقیت نویسنده را میکُشد واعتماد به متن وی در پرتگاه جملات دو پهلو و مبهم گم میشود ویا بخشی از استدلال مطلب که اساسی است از متن حذف شده تا که سانسورچی راضی شود.

 اگر مایل به بازدید نمایشگاه بودید لحظه ای بیاندیشید که آنهایی که زندان های سیاسی را اداره میکنند، مردم را به دار میکشند وبه دختران و زنانی که حق خود را خواهانند تجاوز میکنند، و تظاهرات انتخابات  ۱۳۸۸ با وحشیگری خفه کردند و از حالا برای انتخابات ۱۳۹۲ حیله آراسته و چاقو تیز کرده اند، از رهنمودهای آیت الله های قم و ولی فقیه بهره برده اند.

برای بسیاری نمایشگاه کتاب فضایی است که بتوان در آن از اختناق روزمره جمهوری اسلامی نفسی کشید. ولی قبل از آنکه به بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بروید، از آنهاییکه ازبه دلیل بیان اندیشه خود کشته شده، ویا زیر شکنجه خرد شده و یا از ایران فراری شده اند کمی یاد کنید. آنها همشهری شما بودند وهستند.

تحریم نمایشگاه از اقدامات اعتراضی مدنی آرام است. خلوتی مصلای تهران از هر تظاهر و شلوغی در خیابان چشمگیرتر است و کسی را هم درخطر  دسترسی مزدوران جمهوری اسلامی نمیگذارد . ایرانیان مقیم خارج میتوانند به ناشران بین الملل که مایل به شرکت در نمایشگاه هستند نامه نوشته و عقیده خودرا بیان کنند. ناشران ایرانی هم که سانسور شده و اجازه شرکت نخواهند گرفت میتوانند درد دل خود را با اسم مستعار به هر شخص قابل اعتمادشان در خارج بگویند.

فقط با قدم های کوچک و مصممِ هر همشهری، میتوان فرش را از زیر پای آخوندها کشید و جلوی استبداد دیگری را گرفت.

                      پِندار من ضعیفم و نا چیز و ناتوان     بی اتحاد من، تو توانا چه میکنی؟

           (پروین اعتصامی، قطعه ۸۱ ـ توانا و ناتوان، دیوان، طبع ششم، ۱۳۵۳ ، چاپ فردین، تهران)

 

Print this page/post
PedzIran:
Iran Energy-e Atomi Estebdad
Related Posts
Categories